Yabancıya konut satışında rekor bekleniyor

Yabancıya konut satışında rekor bekleniyor

Gayrimenkul sektör temsilcileri, bu yıl yabancılara en az 7.5 milyar dolar değerinde 30 bin konut satılmasını öngörüyor.

Gayrimenkul sektör temsilcileri, bu yıl yabancılara en az 7.5 milyar dolar değerinde 30 bin konut satılmasını öngörüyor.

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, Türkiye’de son dönemde terör olaylarının yok denecek kadar azaldığını, siyasi istikrarın sağlandığını, seçimsiz bir dönem yaşandığını, bu yüzden ülkenin yabancı yatırımcıları cezbettiğini söyledi.

Özyurt, yıl başından bugüne kadar 2017’nin aynı dönemine göre yabancıya satışta yüzde 100 artış sağladıklarını belirterek, “Yabancıları cezbeden Türkiye, son dönemdeki huzurun da etkisiyle 2018’de yabancılara 7,5 milyar dolar değerinde 30 bin konut satar. Bu rakamı çok rahat yakalarız. Yabancıya satış ihracat kapsamına alınmalı. Eğer ihracat kapsamına alınmıyorsa bile ihracatçılara sağlanan birtakım olanaklardan yararlanmak istiyoruz.” dedi.

“Kanal İstanbul önemli avantaj”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, verilen teşvikler sayesinde geçen yıl yaklaşık 5 milyar dolarlık bir döviz girdisi sağlandığını anlattı.

Durbakayım, Türkiye’ye yatırımları teşvik edecek bir diğer gelişmenin Kanal İstanbul Projesi olacağını aktararak, “Uzun vadede Kanal İstanbul, hem yabancı hem de iç satışta patlama yaşatabilir. 2018’de Kanal İstanbul’un imar durumu belli olup projeler tasdik edilebilir noktaya gelirse, yabancıya satışta patlama yaşanır.” diye konuştu.

“Bu yıl yüzde 25 artış bekliyoruz”

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, hükümetin sağladığı KDV muafiyeti, yabancılara en az bir milyon doların üzerinde gayrimenkul alımında vatandaşlık hakkı verilmesi gibi desteklerin satışlarda ciddi etkisi olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin artık zor günleri geride bıraktığını ve istikrarlı bir ortama kavuştuğunu dile getiren Tavukçuoğlu, “2018’de yabancılara satışta en az yüzde 25’lik artış bekliyoruz. Yani 2018’de en az 27-28 bin konut satarız. Bu konutlardan elde ettiğimiz gelir de 7 milyar liraya ulaşabilir. Bu kapsamda 2018’de hedefimize turizmde ciddi artış sağlanan Avrupalı turistleri koyduk.” şeklinde konuştu.

“Yabancının rotası Türkiye”

Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, verilen teşvikler ve yüksek döviz kuru nedeniyle geçen yıl yabancıların rotayı Türkiye’ye çevirdiğini söyledi.

Nuhoğlu, şöyle devam etti:

“Bu yıl da verilecek yeni teşvikler ve özellikle bölgedeki istikrarın sağlanmasıyla yabancıya yapılan gayrimenkul satışı artacaktır. Marka şehirlerimizin yurt dışı pazarlarda tanıtımının yapılması ve ülkemizin bir cazibe merkezi olduğunu daha fazla anlatmalıyız. Böylece inşaat sektörünün yanında turizm sektörü de desteklenmiş olacaktır. İnşaat sektörü Türkiye’nin lokomotif sektörüdür. Bu anlamda yabancıya konut satışındaki artış oldukça önemli.”