Küresel Piyasalar: Dolar euro karşısında "Katalonya" ile yükseldi (Emlak-Analist)

Küresel Piyasalar: Dolar euro karşısında

Euro dolar karısında, Katalan ayrılıkçıların, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un bölgede otoritesini kurmaya yönelik hareketlerinin ardından verecekleri yanıtı görüşmeleri ile birlikte, yatırımcıların ispanya'da bir sonraki büyük gelişmeyi gözlemeleri ve beklemelerinin etkisiyle düşüşünü ikinci güne taşıdı. Japonya'da Shinzo Abe'nin seçim zaferi, Nikkei Endeksi'nin rekor uzunluktaki yükseliş serisini gerçekleştirmesine yol açtı.

Emlak Analist - - - Finans Haberleri 

Avrupa ortak para birimindeki düşüş, ispanya hisselerindeki düşük performansa rağmen, Asya'daki karışık seyir sonrası, hafifçe yükselen Avrupa hisselerine fazla destek sağlamadı. Japonya'da hisse senetleri, Abe'nin Japonya Merkez Bankası'nın bir sonraki başkanını belirlemeden önce siyasi konumunu güçlendirmesinin ardından değer kazanırken, yen Temmuz ayından bu yana en düşük seviyesine indi. Avrupa tahvilleri geniş tabanlı bir yükseliş gösterirken, ABD Hazine tahvilleri sakin seyretti. Dolar, traderların ABD Başkanı Trump'ın fed'in başkanını seçmesini beklemeleri ile birlikte son kazançlarını artırdı. Batı Teksas Petrol ü (WTI), OPEC ve ortaklarının Eylül ayında üretim kısıntısına rekor seviyede uyumu ile birlikte kazançlarını genişletti.

Piyasalarda bu hafta önemli katalizör sayısı oldukça fazla. Japonya'daki seçimlerden, kaynama noktasına yaklaşan katalonya krizine ve İtalya2nın bazı kısımlarındaki özerklik referandumuna, siyasi gelişmeler bu hafta piyasalar üzerinde etkili olabilir. iyasetin yanında, merkez bankalarına ilişkin haberler ve gelişmeler de etkili oluyor. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Perşembe günü önemli politika toplantılarından birini yapacak ve Donald Trump Fed başkanlığı için adayını açıklayabilir. Traderlar ayrıca ABD büyüme verisini ve Trump'ın vergi reformuna ilişkin çabalarını da takip edecek.

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*İngiltere Başbakanı Theresa May, Pazartesi günü, Avrupa Birliği zirvesinin ardından muhtemelen Brexit müzakelerinde sağlanan ilerleme hakkında Parlamento'ya bilgi verecek.

*ABD'de Cuma günü açıklanacak olan verinin, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, ekonominin üçüncü çeyrekte yıllıklandırılmış rakamla yaklaşık yüzde 2.5 büyüdüğünü göstermesi bekleniyor. Bu veri muhtemelen iki önemli kasırgadan olumsuz etkilenecek.

*Bu hafa açıklanacak diğer ABD verileri arasında, dayanıklı tüketim malalrı siparişleri verisi yer alıyor. Bu verinin, imalat sanayinda güçlü büyümeyi işarety etmesi öngörülüyor.

*Avustralya'da Çarşamba günü üçüncü çeyrek enflasyon rakamı, Güney Kore'de HSYH ve Hong Kong'da ithalat ve ihracat rakamları açıklanacak. Haftanın ilerleyen döneminde, Japonya'da TÜFe verisi açıklanacak.

*Avrupa Merkez Bankası (AMB) Perşembe günü politika toplantısını yapacak. Bu toplantıda 2018 yılı için bir teşvik planı açıklanması bekleniyor.

*Bu hafta şirket kar açıklama takvimi de oldukça yoğun. Kar açıklayacak şirketler arasında, teknolojisektörünün önde gelenleri Amazon.com Inc., Alphabet Inc., Microsoft Corp., Facebook Inc., ve Twitter Inc., otomobil ve uçak devlerinden General Motors Co., Ford Motor Co., Volkswagen AG ve Boeing Co. yer alıyor. Fast food devi McDonald’s Corp., Coca-Cola Co. ve bira üreticisi brewer Heineken NV'nin yanında Avrupa bankalarından UBS Group AG, Deutsche Bank AG ve Barclays Plc de karlarını açıklayacak. Brezilya, Arjantin, Rusya ve Kanada merkez bankaları önümüzdeki günlerde faiz kararlarını açıklayacak.