Kanal İstanbul, İspanya'nın hedefinde

Kanal İstanbul, İspanya'nın hedefinde

Panama Kanalı'ndan 4 kat fazla gelir sağlanacak olan Kanal İstanbul'un engellenmesi için kirli bir algı operasyonu başlatıldı. Başroldeki ülke ise İspanya.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "çılgın proje" olarak açıkladığı Kanal İstanbul projesi, Türkiye'ye de önemli bir gelir kapısı olacak.

Akşam gazetesinde yer alan habere göre, 2023 hedefi doğrultusunda gerçekleştirilen mega projeler arasında yer alan çılgın proje Kanal İstanbul, Avrupa'da rahatsızlık oluşturmaya başladı.

Panama Kanalı'nın egemenlik haklarının bir kısmını elinde bulunduran İspanya'da yayın yapan El Pais Gazetesi'nde Andres Mourenza'nın imzasıyla çıkan haberde; Kanal İstanbul çevresel çılgınlık olarak nitelendirildi.

SÜVEYŞ VE PANAMA'YA RAKİP

"Erdoğan'ın çevresel çılgınlığı: Süveyş ve Panama'ya rakip olan yapay bir boğaz" başlıklı yazıda, Türkiye'nin bu projeden vazgeçmesi gerektiği belirtildi.

TARIM BAHANESİ

Çevresel etkilerin de bahane edildiği yazının detaylarında tarımı etkileyebileceği ifade edildi.

TÜRKİYE'YE 6 MİLYAR DOLARLIK GELİR

Panama Kanalı'nın egemenlik haklarının bir kısmına sahip olan İspanya, buradan senede yaklaşık 1,5 milyar dolar gelir elde ediyor.

Kanal İstanbul'un tamamlanmasıyla Türkiye bu projeden senede 6 milyar dolar gelir elde edecek. Türkiye'nin bu projeyi hayata geçirmesini istemeyen İspanyollar, Türklerin sadece tarımla uğraşmasını istiyor.