• Faruk Korkmaz

  Faruk KorkmazTüm Yazıları

  Gayrimenkul Sahipleri Neden Gayrimenkullerini Sahibinden Satmaya Çalışıyorlar?

Gayrimenkul Sahipleri Neden Gayrimenkullerini Sahibinden Satmaya Çalışıyorlar?

 1. Hemen, kolayca satılacağı düşüncesi,
 2. Tok satıcı olduğu için,
 3. Komisyon vermek isteksizliği için ,
 4. Aracısız daha yüksek fiyat ile satacağı düşünmesi,
 5. Gayrimenkulü daha iyi tanıtacağı,
 6. Emlakçılara olan güvensizlik,
 7. Geçmişte bir emlakçı ile yaşanmış kötü tecrübe,
 8. Emlakçının vereceği hizmet ve fayda konusunda bilgisizlik,
 9. Her şeyin en iyisini kendisinin yapabileceğini düşüncesi,
 10. Pazarlığı daha iyi yapacağını fikri,

gibi nedenler ile emlakçı ile çalışmak istemediklerini söylüyorlar gayrimenkul sahipleri.

İnternet üzerindedeki ve saha verileriyle 2005 yılından günümüze 30Tb. emlak verisi üzerinde yapılan analizler sonucu elde ettiğimiz veriler özetide şöyle;  Sahibinden ilanlar emlakçıların eklediği ilanlardan %30 ile %40 arası daha fazla ziyaret tıklanıyor. Sayfada bekleme süresinde ise emlakçıların yayınladığı ilanlar daha fazla ilgi çekiyor. Sayfada bekleme süresiniz az olması sahibinden kullanıcılar ilanları giriş, sunum ve sonuç almaya yönelik hazırlanmaması. 

Yanlış Tanıtım ve Sunum

Gayrimenkul sahipleri hayatlarında ilk kez satılık gayrimenkul ilanı verdikleri için genelde tecrübesizliklerinin kurbanı oluyorlar. Bireysel kullanıcılar koydukları ilanlarda resimler, ilanın konumu, metninde bahsedilmesi gereken konular hakkında pek çok hatalar yapıyor. Kurumsal Kullanıcılar gibi her gün yaptıkları işlerdeki tecrübeye sahip olmadıkları için bu hataların farkında olmuyorlar. 

Yanlış Fiyatlandırma 

Gayrimenkul piyasasında benim üç doğru vardır. 

1-Doğru Konum 

2-Doğru Zaman 

3-Doğru Fiyat 

Bu üç doğru bir araya getirilirse satış yada satın alma çok hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Günümüzde satıcı gayrimenkul değerinden fazla ücret talep ediyor satın almak isteyen daha az ücretle satın almak istiyor gayrimenkulu hal böyle olunca doğru fiyat istemeyen satıcı gayrimenkulunu satamıyor. 

Sahibinden Satıcının Yoğunluğu 

İnternet İlan sitelerinden birine ilan verip bazen de gayrimenkul üzerine yazı asarak alıcı bulacağını düşünen gayrimenkul sahipleri internet tıklamaları çok olsa bile çoğunlukla hayal kırıklığı yaşıyor. Piyasadaki yoğun rekabet yüzünden kısıtlı tanıtım ile yeterli sayıda alıcı adayına ulaşamıyorlar. Gayrimenkul sahibi İşleri nedeni ile alıcıların telefonlarını yanıtlayamıyor, bu yüzden zaten az olan ciddi alıcı adaylarını faklı alternatiflere yöneltmekte.

Güvenlik ve Dolandırıcılık 

Gayrimenkul sahipleri, özellikle de daire sahipleri, sahibinden satılık ilanlarda güvenlik riskleri ile karşı karşıya kalabiliyor. Popüler mahallelerde kıralık yada satılık sahte bireysel ilanlar yayınlayarak vadandaşlardan kapora alan dolandırıcılar olabiliyor. Kiralama yada satın alma sürecinde detaylı güvenlik sürecinden geçireli. 

Pazarlık ve Satiş

Gayrimenkul sahipleri yetersiz tanıtım ve yanlış fiyat sonucu gayrimenkulun  uzun süre satılmamasına yol açıyor. Uzun süre satılamayan gayrimenkul emlakçı tabiri ile dile düşüyor. Daha sonra profesyonel pazarlama ve doğru fiyat ile satışa çıkartıldığında bile eskiden uzun süre satılamadığı gündeme geliyor ve gayrimenkule gelen alıcılar üzerinde olumsuz etki yaratıyor

Alıcı ve Satıcı 

Emlak piyasasında alıcı da, satıcı da doğal olarak pazarlık yapıp kazançlı çıkmaya çalışıyor. Satıcı gayrimenkulun olumlu tarafını ön plana çıkartır, alıcı gayrimenkulun kötü yönlerine pazarlıkta öne sürer. Satıcı pazarlıkta düşmemek için ilk adımı atmaz alıcı yukarı çıkmaz alıcı ve satıcı geri durdukları için ilerleyemeyen bir süreç ortaya çıkıyor.

Soru ve Görüşlerinizi

Whatsapp: 0532 491 9453

farukkorkmaz@live.com 

https://www.linkedin.com/in/farukkorkmaz53