Edirne İçmesuyu Arıtma Tesisi Tamamlandı

Edirne İçmesuyu Arıtma Tesisi Tamamlandı

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Edirne’nin 2050 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacını garanti altına almak maksadıyla yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde Edirne İçme Suyu Arıtma Tesisini tamamladı. Edirne’ye menba kalitesinde su temin edecek tesiste, performans testlerine başlanacak.

 

İnşa ettiği tesisler ile yerleşim yerlerinin uzun vadeli içme suyu ihtiyaçlarını karşılayan DSİ, bu kapsamda Edirne’de de çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede inşaatına başlanan Edirne İçmesuyu Projesini hayata geçiren DSİ, çalışmalarını tamamladı. Proje kapsamında Kayalıköy Barajı’ndan Edirne ye kadar isale hattı ve Edirnelilerin hizmetine sunmadan önce ham suyu memba suyu kalitesine yükseltecek içme suyu arıtma tesisi inşa edildi.

Proje, İsale Hattı ve Arıtma Tesisi Olmak Üzere İki Aşamadan Oluşuyor

Edirne’nin 2050 yılına kadar olan uzun vadeli su ihtiyacını karşılayacak olan proje isale hattı ve arıtma tesisi olmak üzere iki aşamadan oluşuyor. Toplam 58 km uzunluğundaki isale hattı Kayalıköy Barajı’ndan alınacak suyu arıtma tesisine ve Edirne’ye iletiyor. Son imalatları tamamlanmak üzere olan isale hattı ile yıllık yaklaşık 20 milyon metreküp su iletilecek.

Arıtma Tesisinde Performans Testlerine Başlanacak

Mevcut olan günlük 30.000 m³ kapasiteli içme suyu arıtma tesisine ilave olarak inşa edilen ve yine günlük 30.000 m³ kapasiteli arıtma tesisinde ise bütün imalatlar tamamlandı. Yaklaşık 20 milyon lira yatırım bedeli ile inşa edilen bu arıtma tesisinde performans testlerine ise önümüzdeki günlerde başlanacak.

 

Projenin Toplam Yatırım Bedeli 70 Milyon Lirayı Buluyor

Ülke genelinde 41 milyon vatandaşa ilave içmesuyu temin ediliyor. Edirne İçme Suyu Projesi ile de yaklaşık 237 bin kişinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak.  Toplam 70 milyon lira yatırım bedeli ile inşa edilen isale hattı ve arıtma tesisi sayesinde Edirneli vatandaşlarımızın 2050 yılına kadar olan içme suyu ihtiyaçlarını menba kalitesinde temin edilecek.