Dünyanın 10 dev projesinden 6’sı Türkiye'de yer alacak

Dünyanın 10 dev projesinden 6’sı Türkiye'de yer alacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünyanın 10 dev projesinin 6'sının Türkiye'de olduğunu belirtti.İşte yeni dönemde hız kazanacak vizyon projelerden bazıları.

Dünyadaki 10 dev projeden 6 tanesi Türkiye'de bulunuyor. 24 Haziran'da yapılacak seçimin ardından Türkiye'nin vizyon projeleri hız kazanacak. Takvim Gazetesi'nden Hasan Ay'ın haberine göre, İstanbul'da 3. havalimanının ilk etabı 29 Ekim'de açılacak ve yeni dönem vizyon projeleri açısında ilk adım ise Kanal İstanbul'un ihalesinin yapılması olacak.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünyanın 10 dev projesinin 6'sının Türkiye'de olduğunu ifade ederek, "Bugüne kadar bu ülkede hep hizmetleriyle anılan hükümetler kurduk. İnşallah şimdi de başkanlık sisteminin özellikle çerçevesini farklı oluşturacağı bir dönemin içerisinde olacağız" dedi. İşte yeni dönemde hız kazanacak vizyon projelerden bazıları;

1- İstanbul'un 3. havalimanının ilk etabı 29 Ekim'de hizmete alınacak. İlk etap yıllık 90 milyon yolcuya hizmet verecek. 2023'te asgari 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak.
2- 1915 Çanakkale Köprüsü, 5.5 yılda tamamlanacak. Projenin temeli 18 Mart'ta atılacak.
3- Ankara-İzmir YHT Projesi, 2020'de hizmete girecek. Ankara- Sivas YHT Projesi ise yıl sonu itibarıyla bitirilecek. Bursa-Bilecik Hızlı Tren Projesi 2019'da bitecek. Konya-Karaman Hızlı Tren Projesi bu yıl devreye girecek. 6 milyar liralık Sivas-Erzincan Hızlı Tren Projesi 2023'te tamamlanacak.
4- Menemen-Aliağa-Çandarlı Yolu ve Ankara-Niğde Otoyolu 2020'de bitecek. Kuzey Marmara Otoyolu Kınalı Odayeri Kesimi, 3 yıl sonra hizmete açılacak. Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy-Akyazı Kesimi de aynı dönemde hizmete girecek.
5- 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin 5 yıl sonra devreye girmesi planlanıyor.
6- Akkuyu Nükleer Santrali'nin 2023'te hizmete girmesi hedefleniyor.