BURSA, GAYRİMENKULDE DÜNYA DEVLERİ ARASINDA

BURSA, GAYRİMENKULDE DÜNYA DEVLERİ ARASINDA

89 ÜLKEDEN 4 BİN 800 YATIRIMCI VE 25 BİN CİVARINDA ZİYARETÇİYE EV SAHİPLİĞİ YAPAN MİPİM’DE HEM BURSA’NIN ÖNEMLİ PROJELERİ ULUSLARARASI ARENAYA TAŞINDI HEM DE YATIRAMA UYGUN BİR ŞEHİR OLDUĞU DÜNYANIN ÖNEMLİ YATIRIMCILARINA GÖSTERİLDİ.

Fransa/CANNES- Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen ve gayrimenkul sektörünün uluslararası en büyük fuarı olan MİPİM sona erdi. 89 ülkeden 4 bin 800 yatırımcı ve 25 bin civarında ziyaretçiye evsahipliği yapan fuarda, hem Bursa’nın önemli projeleri uluslararası arenaya taşındı hem de yatırama uygun bir şehir olduğu dünyanın önemli yatırımcılarına gösterildi.

 

Fuarda; Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile açılan stantta üç gün boyunca yerli ve yabancı yatırımcılara Bursa tanıtıldı. Sıcaksu, İpekiş, Senatoryum gibi büyük projelerin uluslararası yatırımcılarla buluştuğu fuarda, üç gün içinde 80’i aşkın uluslararası yatırımcı kuruluşla görüşme yapıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ve üst düzey bürokratların katıldığı görüşmelerde, uluslararası finans ve yatırımcı kuruluşlarının temsilcilerine Bursa’nın projeleri sunuldu. 

Bursa’ya Özel Davet..

Uluslararası yatırımcıları, şehir planlamacılarını, belediyeleri ve otel gruplarını bir araya getirerek yeni iş bağlantılarının kurulmasına olanak sağlayan MİPİM fuarında Bursa heyetinin önemli görüşmelerinden biri de Uluslararası Emlakçılar Konfederasyonu(FIABCI) yönetimi ile gerçekleştirildi. Dünya genelinden 39 ülke temsilcisinin katıldığı toplantıda, FIABCI Başkanı Kirkor Ajderhanyan’ın özel daveti üzerine Türkiye’den sadece Bursa heyeti yer aldı.

Uluslararası Emlakçılar Konfederasyonu’nun toplantısında, gayrimenkul sektöründeki süreç izlenimleri konularında sunum yapıldı ve dünya emlak piyasası, Avrupa’daki gelişmeler ve Türkiye özelindeki fırsatlar dile getirildi. FIABCI’nın toplantısında, dünyada gayrimenkul piyasası analiz edilirken ilk olarak fiyatların arttığı ve azaldığı ülkeler hakkında elde edilen 2015 verileri, FIABCI Fransa Bölge Başkanı tarafından açıklandı. Buna göre, Türkiye’nin emlak fiyatları konusunda en fazla artış kaydeden 7. ülke olduğu dile getirildi. Yine 2015 yılı verilerine göre Türkiye’de emlak fiyatları kira fiyatlarından çok daha yüksek oranda artış göstermiş ve bu alanda tüm dünya ülkelerini geride bırakmış durumda. 

2015 yılında Avrupa’da en yüksek emlak hareketliliğinin olduğu şehirler değerlendirildiğinde ise Londra’nın; 6 milyar Euro yatırım almış olan Paris, 3 milyar Euro yatırım almış olan Berlin ve Moskova ile 2’şer milyar Euro yatırım almış olan Dublin, Stocholm, Hamburg, Amsterdam ve Frankfurt’tan çok daha yüksek bir oranda yatırım çekerek 21 milyar Euro yatırıma ulaştığı kaydedildi. İngiltere’nin ülke olarak ise 30 milyar Euro gayrimenkul yatırımı çeken Almanya ve 16 milyar Euro yatırım çeken Fransa’dan çok daha yüksek bir oranda yatırım alarak 47 milyar Euro’luk gayrimenkul yatırımını çektiği ve bu oranla tüm Avrupa ülkelerinden çok daha yüksek bir performans gösterdiği kaydedildi. Toplantıda dünya gayrimenkul piyasasında en son yaşanan global krizden bu yana toparlanmaların devam ettiği ve piyasaların yukarı yönde ivmesini hızlandırıldığı belirtildi. Toplantının kapanış kısmında ise dünya gayrimenkul piyasasının 2020 projeksiyonları masaya yatırıldı. Projeksiyonların başında dünya gayrimenkul piyasasının özellikle gelişmekte olan ülkelerde büyük fırsatlar yaratacağı; hızlı büyüyen şehirlerin yatırım geri dönüşü konusunda çok daha büyük riskler barındırdığı; teknolojik yeniliklerin ve sürdürülebilirliğin gayrimenkul piyasasını yönlendireceği kaydedildi. Toplantının ardından, Bursa Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, FIABCI Başkanı Kirkor Ajderhanyan’a plaket takdim etti. 

FIABCI Başkanı Ajderhanyan, dünya emlak piyasası içinde Türkiye’nin ve Bursa’nın çok özel bir yer tuttuğunu belirterek, yakın bir zaman diliminde Bursa’ya gelerek, başta termal projeler olmak üzere şehrin önemli projelerini yakından inceleyeceğini ve bu projelerin dünyanın her yanından yatırımcılara sunulması için elinden geleni yapacağını söyledi. 

Gayrimenkul sektörünün uluslararası en büyük fuarı MIPIM bu yıl 27. kez projeler ile finansçılar ve yatırımcıları buluşturdu. Önceki yıllarda şirketler bazında katılım sağlanan fuara bu yıl yerel yönetimlerin ‘çıkarma’ yaptığı görüldü. Toplam 20 bin metrekarelik fuar alanının yaklaşık 2 bin metrekaresini kullanan Türk özel ve kamu kuruluşları, 50’den fazla stant ve 900’a yakın katılımcı ile fuara katılan ülkeler arasında ilk 5’e girmeyi başardı. Dünya genelinden 89 ülkeden 550 şehir ve yüzden fazla belediye başkanının katıldığı fuarın ziyaretçi sayılarında da önceki yıllara oranla ciddi bir yükseliş gözlendi. 

Projeler

Yatırımcı, çözüm ortağı, gayrimenkul yöneticileri, mühendislik firmaları ve kurumlarını bir araya getirerek, gerek vizyonel gerekse operasyonel çözümlere zemin hazırlayan MİPİM fuarında yaklaşık bin adet proje sergilendi. Bursa’nın; Sıcaksu Kentsel Dönüşüm, İpekiş Termal Turizm, Uludağ Kirazlıyayla Sürekli Eğitim Merkezi ve Sur Yapı AVM Rezidans projeleri; Antalya’nın Kruvaziyer Limanı, Kaleiçi Yat Limanı, Boğaçayı ve Konyaaltı Sahili, spor ve yayla turizmine yönelik projelerin yanı sıra dünya film endüstrisinde yer almak için geliştirdiği projeler; Kocaeli’nin 540 yatlık bağlama kapasitesine sahip bir marinayı içeren ve dev bir yaşam merkezinin de içinde yer aldığı gayrimenkul ve turizm projesi; Konya’nın, Mevlana Kültür Vadisi, Metro Konya, Meram Teleferik, Karapınar Güneş İhtisas Endüstrisi, Hüyük Rüzgar Enerjisi Üretim Tesisi, Sebze ve Meyve Hali, Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgesi ile rekreasyon, yaşam merkezi ve dönüşüm projeleri; Hatay’ın kentsel dönüşüm ve turizm projeleri; Balıkesir’in, Bandırma Organize Sanayi Bölgesi, Ayvalık Kruvaziyer Limanı, Sarımsaklı Kıyı Plajı Düzenlemesi, Port Gömeç, Tuzla Önü Projesi; Ordu’nun, Havalimanı, Ünye Konteyner Limanı, Melet, Çambaşı Yaylası Kış Sporları Kayak ve Çikolata Park projeleri dünya gayrimenkul pazarına çıkmış oldu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ